تخریب پاسگاه پلیس، سطل‌های زباله، اتوبوس، بانک، مسجد و... توسط هر کسی و در زمان هر حکومتی و به خاطر هر اعتراضی انجام بشه اشتباهه، چه انقلاب 1357 ، چه اعتراضات تیر 1378 ، چه اتفاقات 1388 و چه ماجراهای اخیر؛ چرا که این کارها طبیعتاً آسیبی به مخاطب نمی‌رسونه، همه این‌ها اموال عمومی هستن، یعنی از بیت‌المال، پول نفت، مالیات و عوارضی که پرداخت می‌کنیم ساخته شده، خلاصه بگم همه اینا از جیب خود اونی ساخته شده که الان داره بهش آسیب می‌زنه؛ آیا این معنی‌ای جز «خودزنی» داره؟

از اون طرف، اینترنت هم در این دوره و زمونه بخشی از اموال عمومی حساب می‌شه، بدون هیچ تردیدی؛ خرج کردن رقم‌های پرصفر برای فیلترینگ (که همونم از جیب تک تک ایرانی‌ها تأمین می‌شه) که به راحتی با هزینه خیلی کم یا حتی رایگان قابل دور زدنه، آیا خودش هدر دادن و حتی تخریب اموال عمومی و اسراف نیست؟

از یه زاویه دیگه نگاه کنیم؛ خیلیا هستن که در این روزگار از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پول در میارن، فیلتر کردن تلگرام و اینستاگرام و امثالهم، دقیقاً همون قدر بی‌فایده است که 8 سال پیش فیلترینگ فیس‌بوک و توییتر بی‌ثمر بود؛ پس اونی که بخواد در جریان امور قرار بگیره، خرجش یه فیلترشکنه اما در نهایت اونی ضرر می‌کنه که اصلاً هیچ کجای این دعواها نیست؛ اون چه گناهی کرده که الان باید از نون خوردن بیفته؟ این مصداق بارز حق‌الناس نیست؟ مگر نه این‌که بارها در متون دینی اومده که گردن کسی را بزن اما نانش را قطع نکن؛

در نهایت آقای آذری‌جهرمی وزیرِ قطعِ ارتباطات (!) عذرخواهی کردن و گفتن این وضعیت (کاهش سرعت و فیلترینگ) دائمی نخواهد بود؛ والا مایی که سالِ جفت هشت رو دیدیم، یادمونه همون زمان هم می‌گفتن لنگر کشتی باعث اختلال در اینترنت شده و فیلترینگ فیس‌بوک و توییتر هم موقته؛ همین جوری موقتی-موقتی 8 ساله که گذشته؛ دقت کنید: موقت! دقیقاً هم همون قدر پوچ و بی‌هدف؛ راستی آقای وزیر، شما قرار بود دستتون روی اون دکمه فیلتر نره ولی حالا جفت پا پریدید روی دکمه قرمزه که! اینترنت هم که دوباره «لنگری» شد! و من الله بدجوری توفیق!

(راستی پنج‌شنبه ساعت 6 عصر با ادامه قصه‌های «شاه‌نامه» به‌روزم)