نمی‌دونم جبر جغرافیاست؟ جبر تاریخه؟ جبر روزگاره؟ هر ورژن جبری که هست، سد محکمی شده در برابر علایق تکنولوژیک من و امثال من؛ حالا چه جوری؟

شما عنایت داشته باشید که آی‌فون X با تلفظ صحیحِ «10» (بررسی دیجیاتو و زومیت) بین 1000 تا 1150 دلار (بسته به میزان حافظه‌اش) قیمت‌گذاری شده که با دلار 4 هزار تومانی (یاد باد دلار هزار تومانی، یاد باد) اگه حساب کنیم یه چیزی در حدود 4 میلیون و اندی در میاد و از اون طرف هم گمرک محترم لطف کرده و اتیکت قیمت 5 میلیون و خرده‌ای روش زده که واقعاً این همه حمایت از مصرف‌کننده، جای تقدیر و تشکر داره!

همه اینا رو گفتم که بگم هرچند این سطح قیمت توی همون محل تولد اپل (یعنی بلاد کفر!) هم قیمت بالایی محسوب می‌شه اما اونا مجبور نیستن تمام هزینه رو نقداً پرداخت کنن چون علاوه بر خرید عادی، دو تا آپشن دیگه هم دارن، یکی این‌که به صورت اقساط دو ساله بخرن و دومی که اتفاقاً جذاب‌تر هم هست، شما آی‌فون قدیمی خودت رو به اپل تحویل میدی و بسته به نوع دستگاهت یه اعتباری بهت میده، بقیه‌اش رو هم هم‌چنان قسطی می‌خری که طبیعتاً مدت کم‌تری مقسوط (!) هستی و با تمام این اوصاف به این نتیجه می‌رسیم که این مدل جذاب، چندان هم دور از دسترس برای اقشار غیرثروتمند جامعه نیست؛

با این وصف شما تصور کنید که اگه اپل توی ایران نمایندگی رسمی داشت، چقدر جالب‌تر و شیرین‌تر بود؟ البته همین الان هم چند نفر مدعی نمایندگی هستن اما واقعیت اینه که این افراد، صرفاً «واردکننده» مجوزدار هستن و در عمل خدماتی بیش‌تر از قاچاقچیان محترم (!) ارائه نمی‌کنن و از طرفی اگه قرار به حضور در ایران باشه، بدون شک اپل هم نمایندگی فروش و خدماتش رو مثل همه جای دنیا خودش در دست می‌گیره و به دست افرادی که گردنی کلفت‌تر از کرگدن دارن و چیزی جز پول و تیغ زدن خلق‌الله رو نمی‌فهمن، نمی‌سپره.

(واقعاً درود بر روان پاک اونی که این ضرب‌المثل رو ساخت: این‌جا ایران است!)