(عکس: عصر ایران)

  • اول این‌که...

شما به خوبی می‌دونید من با تمام علایق و اعتقادات شخصی‌ام، چه ارادت خاصی نسبت به شهدا و ایثارگران و خانواده‌هاشون دارم و به مناسبتای مختلف هم این حس‌ام رو نشون میدم و از جمله دلایلی که به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم همین هم‌وطن بودنم با این عزیزانه و اگه کسی (حتی اگه خیلی هم برام عزیز باشه) کوچک‌ترین اهانتی به این بزرگواران بکنه، رگ گردنی میشم و طوری از خجالتش در میام که تا عمر داره یادش نره و موردش هم بوده و همین کارو هم کردم؛


  • دوم این‌که...

دفعه اولی نیست که شاهد لغو کنسرت هستیم و به قدری این خبر رو شنیدیم که دیگه برامون عادی شده اما دوست دارم بدونم کی به خودش اجازه داده برای استاد کیهان کلهر (Kayhan Kalhor) محدودیت ایجاد کنه؟ کسی که آبروی موسیقی ایران در جهانه و نامزد دو تا جایزه «گِرَمی» بوده؛ این‌که توی کشور خودمون، دوست دختر سابق یه خواننده سطح پایین شهرت بیش‌تری تا کیهان کلهر داره اندازه کافی غم داره و تا این‌جاش رو می‌شه یه جوری هضم کرد اما شما به یه خارجی بگو استادی با مختصات کیهان کلهر تور اروپا و آمریکا برگزار می‌کنه ولی توی کشور خودش بهش گفتن کنسرتت لغو شده و تهدید کردن اگه روی صحنه بری همه عوامل رو بازداشت می‌کنن، خنده‌اش نمی‌گیره؟ از اون مدل خنده‌ها که از صد تا فحش بدترن؛ ضمناً یادمون هم نره که شهید کامران کلهر برادر استاده و خودش هم خانواده شهید محسوب می‌شه و زمان جنگ به همراه هنرمندان دیگه برای تقویت روحیه رزمنده‌ها برنامه اجرا می‌کردن؛


  • سوم این‌که...

برای توضیح گفتن که به خواست «خانواده شهدا و ایثارگران»! اولاً می‌شه بفرمایید اون عزیزان کجا و کِی اعتراض کردن که کسی متوجه نشده؟ ثانیاً از کِی تا حالا خانواده‌هایی که به قدری ایثارگر بودن که از پاره تن‌شون برای دفاع از این کشور گذشتن، طوری خودخواه شدن که پخش صدای کمانچه رو توی یه فضای سرپوشیده‌ای که صدا ازش خارج نمی‌شه و یه جمعیت کمی هم شاهدش هستن رو تحمل نمی‌کنن؟ اونم بزرگوارانی که هیچ وقت، هیچ انتظاری از هیچ کسی نداشته و ندارن؛ ثالثاً اون شهید و جانباز و اسیر و مفقودالاثر و خانواده‌هاشون، اون حجم از خودگذشتگی رو برای برگزار نشدن یه کنسرت انجام دادن؟ جون‌شون رو کف دست‌شون گذاشتن تا اجنبی به خاک و مال و ناموس این سرزمین دست درازی نکنه، بالاترین سرمایه‌شون (سلامتی) رو فدا کردن تا اخلاق توی جامعه حفظ بشه، نه این‌که کسی به خودش اجازه بده از بودجه بیت‌المال استفاده کنه و از پنجره تلویزیون توی چشم 80 میلیون ایرانی نگاه کنه و به شعورشون توهین کنه و آخرش هم طلبکار باشه اما «آبروی موسیقی این مملکت» تهدید به دستگیری بشه؛ چرا این قدر ارزش کار اون بزرگان رو پایین می‌آورید؟


  • پیرو سه تا بند مزبور...

لطفاً حرف دل خودتون رو از زبان شهدا و خانواده‌هاشون بیان نکنید، با این حرفا می‌شه دو روز دنیا رو سر کرد ولی روز حسابی هم هست و پل صراطی هم هست (که این پل با پلی که اون دوستمون قراره یقه ما رو اون جا بگیره خیلی فرق داره) و مطمئن باشید همین عزیزانی که ازشون نام می‌برید سر همون پل صراط شکایت شما رو به خدا می‌کنن که چرا از خودشون و حماسه‌ای که خلق کردن، سوءاستفاده کردید و آبروشون رو زیر سوال بردید؟ اصلاً هم بزرگی و استادیِ کیهان کلهر رو فاکتور بگیرید، آیا این درسته که چون خودتون از یه هنری خوشتون نمیاد از اسم ایثارگران مایه بذارید تا جلوش رو بگیرید؟ اونم افرادی که هیچ وقت دنبال عافیت‌طلبی خودشون نبودن؛ این درسته که یکی از اصول بنیادین جمهوریت یعنی احترام به علایق هم‌نوع رو که همون افراد برای حفظش به شهادت رسیدن رو به بهونه همون عزیزان لگدمال کنیم؟


  • و نهایتاً...

کل این متن رو درسته که عصبانی و بدون در نظر گرفتن منافع شخصی‌ام نوشتم (که اگه به فکر خودم بودم هرگز منتشرش نمی‌کردم) اما امیدوارم اینا رو به حساب علاقه‌ام به موسیقی و شخص استاد کیهان کلهر نذارید و از زاویه یه «ایرانی» بهش نگاه کنید که جونش برای کشورش در میره و دردش می‌گیره وقتی می‌بینه از اسم و رسم حماسه‌آفرینان این سرزمین سوءاستفاده می‌شه، فقط هم برای منافع شخصی یه گروه کوچیک؛ تکرار می‌کنم: روز حساب و پل صراطی هم هست، مراقب پندار و گفتار و کردارمون باشیم.


(میگن کمانچه جزو سازهایی هستش که قرابت صوتی قابل توجهی با حنجره انسان داره...)