۲۶ مطلب در مهر ۱۳۹۴ ثبت شده است

حرمت پیراهن مشکی

دوست عزیزی که از اول محرم تا پایان روز عاشورا و احیاناً تا آخر ماه صفر پیراهن مشکی می‌پوشی و ریشاتو نمی‌زنی و ماشین‌تو گِل‌مالی می‌کنی و پشتش با رنگ قرمز خونی‌طور اسم یکی از شهدا یا بازمندگان حادثه کربلا رو می‌نویسی یا اگرم ماشین نداری روی موتورت پرچم سیاه می‌زنی و هر شب توی یکی از این هیئتا و تکایا و مساجد و حسینیه‌ها مشغول «خدمت»ـی و این چند وقته فقط غذا و نوشیدنی نذری نوش جان می‌کنی و دائم یه دستت روی سینه‌ات و اون یکی دستت روی فرق سرت فرود میاد، سلاملیکم!

دوست خوبم، حداقل به حرمت اون لباست و محاسنت که به احترام صاحب این ایام تغییر شکل دادن و شبا شونه‌هات زیر سنگینی علامت درد می‌گیره، این روزا بالاغیرتاً چشم‌چرونی نکن و چشم دختر و زن مردم رو در نیار؛ اون مشکی عمیقی که پوشیدی و اون ریش انبوهی که گذاشتی مال خودت نیستن، چون خودتم که ادعای «خادم» بودنت می‌شه برای خودت نیستی و برای یه نفر به مراتب بزرگ‌تر از خودتی؛ اگه نمی‌تونی توی این مدت «آدم» باشی، لطف کن و دست از این ظاهرسازیات بردار و مثل همیشه‌ات باش و در عوض آبروی اکثریتی که عزادارن و حتی حوصله نگاه کردن به خودشونو هم ندارن چه رسد به بقیه، رو نبر؛

این‌که یه نفر حجاب درستی نداره یا چادر مشکی سرش نیست یا داره لبخند می‌زنه یا برای تفریح اون‌جا اومده و هیچ اعتقادی نداره یا از همه اینا گذشته، توی خیابون داره مثل روزای دیگه‌اش و با تیپ و ظاهر همیشگیش تردد می‌کنه و کلی حالت دیگه، هیچ‌کدوم اینا «بهونه» موجهی برای اون عمل وقیحت نیستن، خلاصه میگم: «به تو چه»؟! هیچ کجای دین و فقه و شرع مقدس هم زُل زدنِ مسموم توی صورت نامحرم مجاز نیست و حتی جزو مراحل «امر به معروف و نهی از منکر» هم نیست، پس جمع کن خودتو.

(از صمیم قلبم دعا می‌کنم که همه‌مون سر به راه باشیم و اگر نیستیم بشیم)

مترسک
چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ۲۳ نظر

ابوالهول

از جمله جاهایی که خیلی دوست داشتم و هنوزم دوست دارم که ببینمش «مصر»ـه؛ مخصوصاً مناطق باستانیش مثل اهرام ثلاثه و رود عظیم نیل؛ اتفاقاً تا قبل این‌که بابت سربازیم ممنوع‌الخروج بشم امکان مسافرت به مصر رو هم داشتم اما خب اون زمان دولت وقت اونا (حُسنی مبارک) با ما قطع رابطه بود و بعد انقلابشونم که محمد مُرسی و حالا هم که عبدالفتاح سیسی روی کار اومدن، حتی اگه بتونم وثیقه خروج از کشور رو هم جور کنم (که خب فرض محال که محال نیست!) به خاطر شرایط خاص و بی‌ثباتی‌ای که هنوز دارن نمی‌تونم برم، پس کلاً هیچی که هیچی! در مجموع یه بازی الاکلنگی بین توانایی خارج رفتنم و وضعیت مصر وجود داره! وقتی من می‌تونم اونا اذیت می‌کنن و وقتی اونا اوکی‌ان من نمی‌تونم و در بهترین حالت که الاکلنگه، صافه جفتمون نمی‌تونیم!

(ابوالهول‌وار دارم گذر ایام رو تماشا می‌کنم بلکه به عمرم قد داد و تونستم مصر رو ببینم)

مترسک
سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۸ نظر

شاعر «مترسک» تولدت مبارک

بابای بارون، عالی‌جناب احساس، مهندس مازیار فلاحی دوست‌داشتنی، سلام!

رُک میگم، این روزا بیش‌تر از هر وقت دیگه‌ای دوستت دارم،

اندازه موهای سرت آهنگاتو گوش میدم،

به پیچش موهات قسم هیچ وقتی اندازه الان از خیس شدن زیر بارون پاییزی لذت نبردم،

اعتراف می‌کنم به عشق این‌که یه روزی بتونم ترانه «دروغه» رو بزنم گیتاریست شدم،

باید اذعان کنم که تا عمر دارم مدیونتم چون توی سخت‌ترین روزای زندگیم تنها پناه و تکیه‌گاهم صدا و شعرت بود،

برای خیلیا عجیبه اما اینو بدون که در درجه اول شیفته شخصیتت هستم و بعداً موسیقیت،

به قول خودت «من عاشق ماه هفتم سالم» چون تو و عزیزترین شخص زندگیم جفتتون متولد ماه مهر هستید،

و باید بگم مرسی که به دنیا اومدی و شاعر «مترسک» و راوی زندگی واقعی من شدی،

منم مثل تموم هوادارات میگم: «عاشقانه‌ها را پایانی نیست، چون خالق آن‌ها تویی»...

مترسک
يكشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ۲۲ نظر

بارون نوردی

از جمله لذتایی که برام وجود داره پیاده قدم زدن زیر بارونه اونم دقیقاً وسط پیاده‌رو، چون این‌جور مواقع به راه رفتن زیر دیوار اعتقادی ندارم (!) طوری که حسابی خیس بشم به مثال موش آب کشیده؛ تنها لطفی که به خودم می‌کنم کلاه سویی‌شرتمه که می‌کشم روی سرم، اونم نه به خاطر سرما یا ترس از خیس شدن، صرفاً بابت این‌که حال میده! باد می‌پیچه توی کلاه و هر از چند دقیقه‌ای یکی-دو تا قطره بارون هم می‌خوره به گردنم، اون‌جاست که احساساتم شورش می‌کنن و یک حالی میده ها! زیر لب هم آهنگای سیاوش قمیشی و مازیار فلاحی رو زمزمه می‌کنم و طوری هم لبخند رضایت گوشه لبم می‌شینه، کسی ندونه فکر می‌کنه همین الان رفته بودم خواستگاری «She» و اونم بهم جواب مثبت داده! :))

(ایشالا که توی این روزای بارونی، هوای دلتون آفتابی باشه...)

مترسک
شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ۱۸ نظر

عمو رضا تولدت مبارک

(عکس: شهرزاد داور | موسیقی ایرانیان)

مترسک
جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ۱۲ نظر
مطالب اخیر